اصول نورپردازی در طراحی داخلی


اصول نورپردازی در طراحی

امروزه استفاده از نورهای مخفی،در طراحی داخلی بسیار رایج است. ‌‌#نورپردازی_داخلی یکی از مهمترین نکاتی است که در طراحی داخلی باید به آن دقت نمود.

در خانه تمام فضاها مهم هستند . نمی‌توان گفت اتاق خواب ارزش کمتری دارد یا طراحی سرویس بهداشتی مهم نیست. ممکن است در نظر هر فردی، یک فضا از اهمیت ویژه و فضای دیگر از اهمیت کمتر برخوردار باشد. اتاق نشیمن،محل ناهارخوری،آشپزخانه،سرویس بهداشتی و… همگی اهمیت دارند.

در زمان طراحی داخلی و #نورپردازی خانه باید به مواردی توجه کرد :

الف) اندازه و ابعاد منزل و محلی که قصد #نورپردازی آن را دارید.

ب) کاربرد آن فضا ، بعضی از فضاها بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند و به #نور بیشتری نیاز دارند.

ج) سن افرادی که ساکن منزل هستند،با توجه به افزایش سن میزان حساستر شدن افراد به #نور بیشتر میشود.

د) رنگ دیوار و سقف، هرچه رنگشان تیره تر باشد میزان انعکاس نورشان کمتر است . باعث تاریک شدن فضا میشود.

مساله ای که در #نورپردازی ساختمان اهمیت دارد بحث مصرف انرژی است که باید توجه کرد تا از چراغ هایی استفاده شود که مصرف انرژی کمی دارند و در عین حال می توانند #نور مناسبی را در فضا منتشر سازند.

امروزه استفاده از چراغ های LED# گسترش زیادی یافته است که یکی از کاربردهای آن همین نورپردازی ساختمان است که معمولا می توان از پروژکتورهای LED،وال واشرهای #ال_ای_دی،ریسه های خطی،چراغ های دکوراتیو و جت لایت ها برای تامین روشنایی نما استفاده کرد. یکی از ویژگی های این چراغ ها تنوع بالای طرح چراغ و رنگ نور است.


اصول نورپردازی اتاق نشیمن

نورپردازی اتاق نشیمن شامل :

روشنایی عمومی

نورپردازی متمرکز

نورپردازی محدود یا ملایم

#روشنایی عمومی یا همان نورپردازی از سقف برای روشن کردن اتاق نشیمن کفایت می‌کند و مقدار نسبتاً کمی از #نور را در منطقه وسیعی انتشار می‌دهد.

#نورپردازی متمرکز آن دسته از نورپردازی است که تنها بر یک قسمت خاص تمرکز داشته و آن قسمت را روشن و برجسته می‌کند. #نور پایین عمدتاً نقش برجسته سازی قسمت‌های خاص اتاق،آثار هنری یا مجسمه را به عهده دارد. این نورپردازی را می‌‌توان با استفاده از هالوژن‌ها به وجود آورد.

نورپردازی محدود باعث می‌شود در زمانی که تمام اتاق تاریک است بتوانیم تنها یک قسمت خاص را روشن کنیم‌. هدف اصلی این نوع #نورپردازی ایجاد فضایی آرام و تسکین دهنده برای افراد در اتاق نشیمن است. می‌توانید با قراردادن یک آباژور زیبا در جایی مناسب از اتاق،این نورپردازی را تامین کنید.

شاید بهتر است همزمان از هر سه نوع نورپردازی در اتاق نشیمن استفاده شود تا با توجه به نیاز از هر یک از آنها استفاده شود.

نمونه هایی از #نورپردازی اتاق نشیمن را در تصاویر زیر مشاهده میکنید.


اصول نورپردازی ناهارخوری

مانند بیشتر فضاهای خانه در اتاق ناهارخوری نیز #نور طبیعی ایده آل ترین نوع نور است. مهم‌ترین چراغ معمولاً در اتاق ناهارخوری لوستر است. لوستر در این فضا باید متناسب با سبک دکوراسیون و اندازه اتاق انتخاب و دقیقاً بالای میز ناهارخوری نصب شود،تا سطح میز را کاملاً روشن نماید تا افراد به بهترین وجه یکدیگر و اینکه چه چیزی را می‌خورند،ببینند.

استفاده از شمع در اتاق بخصوص روی میز ناهارخوری جلوه رمانتیکی در فضا ایجاد میکند. قسمت‌هایی از فضا هستند که به طور طبیعی تاریک تر هستند و به دلیل ساختارشان #نور نمی‌تواند به آن قسمت ها نفوذ کند،بنابراین نیاز به توجه بیشتری در #نورپردازی دارند. لامپ‌ها عناصری هستند که به اتاق ناهارخوری روح می‌بخشد.

بوفه،میز ناهارخوری و میز کناری عناصری هستند که حتماً باید #نورپردازی مخصوص خودشان را داشته باشند.

نمونه هایی از #نورپردازی اتاق ناهارخوری را در تصاویر زیر مشاهده میکنید.


شلف‌ها بهترین نقطه برای نورهای مخفی

اگر باکس و شلف های زیبا دارید پس بهترین مکان را برای به نمایش گذاشتن وسایل دکوریتان دارید. می توانید زیر باکس ها را با استفاده از انواع #ال_ای_دی و یا هالوژن ها #نورپردازی کنید و جلوه ی خاص و زیبایی را به وسایل خود بدهید و از دیدن آنها در شب لذت ببرید.

نمونه هایی از #نورپردازی شلف ها را در تصاویر زیر مشاهده میکنید.


نورپردازی کانتر آشپزخانه

صرف یک شام در فضایی که با #نور مخفی و ملایم تزیین شده است،بسیار دل انگیز است. نورهای مخفی خاصیت خیره کنندگی کمتری نسبت به چراغ‌ها و لوستر‌ها دارند. به طور کلی نورهای مخفی باعث روح بخشیدن به فضا می شوند.

نمونه هایی از #نورپردازی کانتر را در تصاویر زیر مشاهده میکنید.


نورپردازی راه پله ها

با استفاده از #نورپردازی راه پله‌ها می‌توانید پستی بلندی هایی از جنس #نور مخفی ایجاد کنید. با ایجاد شکاف در دل دیوار یا پله ها و استفاده از ریسه‌های #ال_ای_دی (LED#) میتوان این جذابیت را در راه پله ها ایجاد کرد.

نمونه هایی از #نورپردازی راه پله را در تصاویر مشاهده میکنید.


نورهای مخفی در راهرو‌ها

اگر راهروهایی دارید که از نور طبیعی بی بهره مانده اند در طراحی داخلی میتوان از #نور مخفی برای #روشنایی استفاده کرد. نورهای مخفی کار شده در پشت تابلوها و یا دیوارهای کاذب باعث جلوه بخشیدن به آن فضای راکد میشود.

نمونه هایی از #نورپردازی راهرو را در تصاویر زیر مشاهده میکنید.


نورپردازی حمام و سرویس بهداشتی

در سرویس بهداشتی و حمام علاوه بر لامپ میتوان از نورهای مخفی نیز استفاده کرد. LED# نواری یا ریسه ای گزینه ی مناسبی برای این محیط های مرطوب است. علاوه بر سقف و دیوارها میتوان پشت وسایل هم از این ریسه ها استفاده کرد. مانند پشت آینه،زیر وان حمام،زیر روشویی و…

#نورپردازی در حمام و دستشویی باید به گونه ای باشد که بتوان چهره ی خود را به وضوح  و بدون سایه در آینه مشاهده کرد.

برای #نورپردازی سرویس‌های بهداشتی کوچک #ال_ای_دی نواری کفایت میکند اما هرچقدر ابعاد سرویس بهداشتی و حمام بزرگتر باشد استفاده از هالوژن و چراغ ها ضروری تر میشود. هرچه رنگ #نور انتخاب شده به نور طبیعی نزدیکتر باشد بهتر است،زیرا نباید رنگ فضا تغییر کند.

نمونه هایی از #نورپردازی حمام و سرویس بهداشتی را در تصاویر زیر مشاهده میکنید.


کلید واژه : #نورپردازی #نورپردازی_داخلی #روشنایی #نور #تابلوسازی #تابلوسازان #تابلوساز #الکترونیک #الکترونیکی #الکتریک #الکتریکی #تبلیغات #تابلوی_تبلیغاتی #تابلوهای_تبلیغاتی #لایت_باکس #تابلو_ثابت #تابلو_روان #تابلو_چنلیوم #تابلو_چلنیوم #چنلیوم #چلنیوم #تابلوروان_ال_ای_دی #تابلومدرن #پاساژامجد #ماژول #ماژولLED #چنلیوم_پانچ #حروف_برجسته #بلوکی #ال_ای_دی_بلوکی #اس_ام_دی_بلوکی #ماژول۸۰۶aw #سوییچینگ #ترانس #منبع_تغذیه #رزینی #تزریقی #اینجکشن #اس_ام_دی

key word : #Marketing #Shopping #Management #Work #Team #Teamwork

  key word : #Electronics #Tetrisel #Business #Technology #Chaneliom #Chaleniom #Smd

 key word : #Ledmodule #Led_module #Sign #Chanelium #Chalenium

key word : #Tetriselelectronics #Light_box

کلید واژه : نورپردازی نورپردازی_داخلی روشنایی نور تابلوسازی تابلوسازان تابلوساز الکترونیک الکترونیکی الکتریک الکتریکی تبلیغات تابلوی_تبلیغاتی تابلوهای_تبلیعاتی لایت_باکس تابلو_ثابت تابلو_روان تابلو_چنلیوم تابلو_چلنیوم چنلیوم چلنیوم تابلوروان_ال_ای_دی تابلومدرن پاساژامجد ماژول ماژولLED چنلیوم_پانچ حروف_برجسته بلوکی ال_ای_دی_بلوکی اس_ام_دی_بلوکی ماژول۸۰۶aw سوییچینگ ترانس منبع_تغذیه رزینی تزریقی اینجکشن اس_ام_دی

key word : Marketing Shopping Management

Work Team Teamwork Electronics Tetrisel Business

Technology Chaneliom Chaleniom Smd Led_module

Ledmodule Sign Chanelium Chalenium Tetriselelectronics

Light_box