نورپردازی و معماری


نورپردازی و معماری ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند.

نورپردازی

در گذشته #نورپردازی از اهمیت کمتری برخوردار بود و صرفا برای روشن شدن محیط از نور استفاده میشد. امروزه به دلیل اهمیت و فواید نورپردازی اصولی و درست،نور و نورپردازی مورد توجه قرار دارند.

از نظر علمی ثابت شده است که #نورپردازی اصولی بر سلامت و بازدهی اشخاص تاثیر بسزایی دارد.متاسفانه در برخی موارد شاهد نورپردازی های غیراصولی در معماری،طراحی داخلی و خارجی هستیم.

#نورپردازی مناسب میتواند نوع معماری و ویژگی های آن را به صورت قابل توجهی به نمایش بگذارد. مهندس های معمار علاوه بر جنس مواد و طرح نما باید به نورپردازی نما نیز توجه خاصی داشته باشند. هریک از اجزای نما برای یک هدف خاص طراحی شده اند. پس نورپردازی نما باید به گونه ای باشد که تمام جزئیات بنا را به نمایش بگذارد.

رنگهای گرم باعث صمیمیت و رنگهای سرد باعث خشک و جدی شدن میشود. باید از رنگ سرد و گرم با هم استفاده شود. مسئله ی مهم در نورپردازی نما وارد نشدن نور اطراف پنجره به داخل خانه در طول شب است.

نورپردازی محیط اداری

سبک نورپردازی محیط اداری با نورپردازی منزل مسکونی بسیار متفاوت است و قواعد مربوط به خود را دارد. #نورپردازی نمای ساختمان اداری و تجاری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا نمای ساختمان از خیابان دید دارد. میتوان نورهای پایین نما را به صورت قوی و #نور نقاط مرتفع را به صورت ضعیف نورپردازی کرد.

بطور کلی چون کارهای اداری در طول روز انجام میشود نورهای مصنوعی بیشتر نقش مکمل را دارند. چون عرض ساختمان های اداری زیاد است نورهای مصنوعی بیشتر در مرکز ساختمان استفاده میشود. ترکیب کردن نور طبیعی و مصنوعی برای میز کار کنار پنجره گزینه ی مناسبی است .

میزان نور

میزان نور در محل های مختلف فرق دارد. به عنوان مثال میزان #نور برای دفاتر و محیط اداری باید ۲۰۰ تا ۳۰۰ لوکس باشد. نور مناسب میز کنفرانس و گردهمایی ۴۰۰ لوکس،میزکار ۵۰۰ لوکس است. اگر کار به دقت بیشتری نیاز دارد باید تقریبا ۷۰۰ لوکس باشد.

#نورپردازی مکان های اداری باید به گونه ای باشد که نور روی میزکار مستقیم به چشم فرد برخورد نکند. برای سقف ها نیز نورها به صورت مخفی و در عمق کار شده باشد بهتر است.

معابر عبور

محل های تردد باید به صورت یکسان و به اندازه روشن باشد. اما اطراف محل تردد باید به صورت متنوع #نورپردازی شود و به تشخیص محل تردد کمک کند. محل های گفتگو اگر به سبک منازل نورپردازی شود بهتر است زیرا باعث به وجود آمدن محیط صمیمی میشود.

نمونه هایی از ارتباط #نورپردازی نما و فضاهای اداری را با معماری را در تصاویر زیر مشاهده میکنید.


کلید واژه : #نورپردازی #نورپردازی_داخلی #روشنایی #نور #تابلوسازی #تابلوسازان #تابلوساز #الکترونیک #الکترونیکی #الکتریک #الکتریکی #تبلیغات  #تابلوی_تبلیغاتی  #تابلوهای_تبلیغاتی #لایت_باکس #تابلو_ثابت #تابلو_روان #تابلو_چنلیوم #تابلو_چلنیوم #چنلیوم #چلنیوم #تابلوروان_ال_ای_دی #تابلومدرن #پاساژامجد #ماژول #ماژولLED #چنلیوم_پانچ #حروف_برجسته #بلوکی #ال_ای_دی_بلوکی #اس_ام_دی_بلوکی #ماژول۸۰۶aw #سوییچینگ #ترانس #منبع_تغذیه #رزینی #تزریقی #اینجکشن #اس_ام_دی

key word : #Marketing #Shopping #Management #Work #Team #Teamwork

  key word : #Electronics #Tetrisel  #Business #Technology #Chaneliom #Chaleniom #Smd

 key word : #Ledmodule #Led_module #Sign  #Chanelium #Chalenium

key word : #Tetriselelectronics #Light_box

کلید واژه : نورپردازی نورپردازی_داخلی روشنایی نور تابلوسازی تابلوسازان تابلوساز الکترونیک الکترونیکی الکتریک الکتریکی تبلیغات  تابلوی_تبلیغاتی  تابلوهای_تبلیعاتی لایت_باکس تابلو_ثابت تابلو_روان تابلو_چنلیوم تابلو_چلنیوم چنلیوم چلنیوم تابلوروان_ال_ای_دی تابلومدرن پاساژامجد ماژول ماژولLED چنلیوم_پانچ حروف_برجسته بلوکی ال_ای_دی_بلوکی اس_ام_دی_بلوکی ماژول۸۰۶aw سوییچینگ ترانس منبع_تغذیه رزینی تزریقی اینجکشن اس_ام_دی

key word : Marketing Shopping Management

Work Team Teamwork Electronics Tetrisel Business

Technology Chaneliom  Chaleniom Smd Led_module

Ledmodule Sign Chanelium  Chalenium Tetriselelectronics

Light_box